Abone Veritabanları (A-Z)

Abone veritabanlarına ulaşmak için aşağıda belirtilen harflere tıklayınız.

AIP (American Institute Of Physics)

Genel fizik, kimyasal fizik, nükleer fizik, fizik-mekanik, jeofizik, matematik, kozmoloji ve ses bilimi konularındaki dergilere tam metin olarak ulaşım sağlanır. Ayrıca konferans tutanakları da mevcuttur.

 APS tarafından yayınlanan fizik ve ilgili disiplinlerdeki dergilere tam metin erişim sağlanır.

Physical Review Letters
Physical Review X – Open Access
PRX Quantum – Open Access
Reviews of Modern Physics
Physical Review A
Physical Review B
Physical Review C
Physical Review D
Physical Review E
Physical Review Research – Open Access
Physical Review Accelerators and Beams – Open Access
Physical Review Applied
Physical Review Fluids
Physical Review Materials
Physical Review Physics Education Research – Open Access
Physics – Open Access
Physical Review Online Archive (PROLA)

 

Annual Reviews

Yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır.

 • Dergi etki faktörleri için https://www.annualreviews.org/about/impact-factors adresine bakabilirsiniz.
 • Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56’sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42’si Annual Reviews yazarlarıdır.
 • Annual Reviews Stanford’daki bilim insanları tarafından 1932 yılında kurulmuştur. Konu ile ilgili kısa videoyu izlemek için buraya tıklayın: https://www.annualreviews.org/about/what-we-do
 • Her bir Annual Reviews’da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.
 • Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer faydalı konulardaki eposta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve parola oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir. Unutmayınız: (parola 8 karakterden oluşmalı ve büyük harf, sayı ve en az bir adet harf/sayı dışı karakter içermelidir).
 • Kayıt yaptıran üyelerimiz, yayınlandıkça oluşturulan ve bazen resmi yayından altı ay kadar önce çıkarılan Reviews in Advance’e erişme olanağına sahip olacaklardır.

BECK ONLINE

Beck Online; Alman hukuk uygulamaları, ictihatler, kılavuzlar, C.H Beck Verlag tarafından yayınlanan kitaplar, dergiler, ansiklopediler ve daha pek çok yayından oluşan Almanca bir kaynaktır.

BMJ Journals

BMJ Journals veritabanı, British Medical Association tarafından yayınlanan 27 dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

Yardım

Dergi Listesi

 Kitaplar, dergiler, tezler, konferanslar, raporlar, standartlar ve seri yayınlar için bibliyografik bilgiler içerir. Ayrıca bazı kaynaklar için tam metin bilgi sağlar. 11.5 milyondan fazla bibliyografik kayıt ve 350.000’den fazla tam metin makaleye ulaşılabilir. Kullanım kılavuzu için tıklayınız.

Clinical Key

Elsevier’in yeni ürünü Clinical Key doktorlarınızın sorularına daha hızlı yanıt veren daha akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır. Elsevier’e ait Clinical Key veritabanı içinde 37 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Elsevier Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır.

Elsevier Clinical Key, Elsevier’in tüm tıbbi ve cerrahi içeriğini – 1100’den fazla kitap, 600’den fazla en saygın dergi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu – bir araya getirerek ve uygulama rehberleri, hastaları eğitici broşürler ve MEDLINE’ın tamamı gibi diğer değerli içerikle birleştirerek gerçekleştirmektedir.

Elsevier Clinical Key, bir klinik bilgi arama motorundan ya da size tek türde bilgi sunan bir hasta bası aracından fazlasıdır. Bu, tıp uzmanlarının bilgiyi ve cevapları nasıl aradıklarını anlamak icin tasarlanmıs ilk akıllı klinik bilgi motorudur.

Genis Kapsamlı ve Güvenilir İçerik

Elsevier ClinicalKey, cevaplarını, en büyük klinik kaynak koleksiyonlarının arasından sunar – diger tüm geleneksel klinik arama motorlarından büyük bir koleksiyondur.

Tüm tıbbi ve cerrahi uzmanlık alanlarını kapsar. Kanıta dayalı en güncel cevapları sunar.

ÖNEMLİ:

KİŞİSEL HESAP OLUŞTURMA ve UZAKTAN ERİŞİM AKTİVASYONU :

Sadece bir kez www.clinicalkey.com sayfasının sağ-üst köşesinde bulunan ”Register” ikonuna tıklayıp kayıt yaparak kişisel hesap oluşturmanız gerekmektedir. Burada kayıt işlemini açıklayan broşür yer almaktadır.

 • Kayıt işlemi mutlaka “kurumsal e-posta adresi ile yapılmalıdır.
 • Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra “kurumsal e-posta” adresinize gönderilecek olan onay linkine tıklayarak uzaktan erişiminizi aktif hale getiriniz.

Bir seferlik bu kayıt işleminden sonra, kendi hesabınıza “ Login” bölümünden girerek aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz:

 1. Clinical Key kapsamındaki kitapların PDF içeriklerine erişim, download ve çıktı alma
 2. Uzaktan (mobil cihaz, ev/ofis) erişim
 3. Resimleri otomatik sunuma ekleme: Add to Presentation/Presentatiton Maker
 4. Arama sonuçlarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Saved Content

Not: Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından www.clinicalkey.com adresi üzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişten sonra uzaktan erişim (mobil cihaz, ev/ofis) süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadır.

UZAKTAN ERİŞİM KILAVUZU

KULLANIM KILAVUZU

ClinicalKey’in yenilenen arayüzü ile Türkçe kullanıcı eğitimi videosunu izlemek için tıklayınız.

ClinicalKey Tanıtım Videosunu izlemek için tıklayınız.

ClinicalKey Video – Mobil Aplikasyon – Kullanım Videosunu izlemek için tıklayınız.

 

Ebook Central 209.000’nin üzerinde elektronik kitap içermektedir. İşletme&Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar&IT, Güzel Sanatlar, Mühendislik ve Teknoloji, Eğitim, Tarih, Dil&Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlığı altında sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içermektedir.
Abonelik kapsamında erişilen ortalama 209.000 kitabın içerisinde yaklaşık 26.000 kitap platformda DRM-Free olarak bulunmaktadır. (İndirme, yazdırma, kopyalama sınırı yok)

Kılavuzları incelemek için tıklayınız.

EBSCOhost – Academic Search Ultimate

Dünyanın en kapsamlı çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.

EBSCOhost – Business Source Ultimate

İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır.

Business Source veri tabanları; Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır.

EBSCOhost –  Central & Eastern European Academic Source

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.

EBSCOhostERIC

ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır.

Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

EBSCOhost – MasterFILE Complete

Bu veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar.

MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.

EBSCOhost – MasterFILE Reference eBook Collection

MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur.

800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir.

Bilgisayar, bilim,  biyografiler, finans, genetik, kariyer, mimari, moda ve tasarım, sağlık, sanat, seyahat, spor, tarih gibi kişisel referans konularını kapsar.

EBSCOhostNewspaper Source Plus

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

EBSCOhostOpen Dissertations

Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,200,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

EBSCOhostRegional Business News 

Business Source Ultimate için tamamlayıcı olan bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

EBSCOhostThe Belt and Road Initiative Reference Source

Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.

EBSCOhostTR Dizin

TR Dizin, araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur.

TR Dizin’in kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir.

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

EBSCOhost – Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

EBSCOhost  – Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson)

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makaleyi barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.

EBSCOhost  –  Art Index Retrospective (H.W. Wilson)

Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

EBSCOhost  – Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982 (H.W. Wilson)

İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.

EBSCOhost  – Education Index Retrospective: 1929 – 1983

Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.,

EBSCOhost  – European Views of the Americas: 1493-1750

John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular:

 • Amerika’daki Britanyalılar
 • Ticaret
 • Keşifler
 • Amerika’daki Flemenkler
 • Amerika’daki Fransızler
 • Amerika’daki dinler ve inançlar
 • Korsanlar
 • Köle ticareti

EBSCOhost  – GreenFILE

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.

13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

EBSCOhost  – Humanities & Social Sciences Index Retrospective

Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır.

Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

EBSCOhost  – Library, Information Science & Technology Abstracts (LISTA)

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indeksler. İçerdiği konulardan bazıları şunlardır: Bibliyometri, bilgi ve belge yönetimi, bilgi okuryazarlığı kataloglama, kütüphanecilik, online bilgi kaynaklarının kullanımı, sınıflandırma, veri tabanları.

İçerik:

 • 610’dan fazla çekirdek dergiyi indeksler
 • 120’nin üzerinde derginin seçilmiş ve öncelikli sayılarını indeksler
 • 1960’a kadar uzanır
 • Güçlü bir konu terimleri sözlüğü vardır.

EBSCOhost  – Newswires

EBSCO’nun Newswires adlı veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire’ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar.

Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires’ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

EBSCOhost  – PubMed İndeksi: MEDLINE

Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.

EBSCOhost  – Social Sciences Index Retrospective: 1907-1983

Sosyal ve beşeri bilimler alanında önemli dergileri indeksleyen bu kaliteli referans aracının içeriği 1900’lerin başına kadar uzanır ve içerisinde yaklaşık bir milyon kayıt bulunur.

EBSCOhost  – Teacher Reference Center

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.

EBSCOhost  – Web News

EBSCO’nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000’den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

EBSCOhost  – DynaMed

Hekimler tarafından hekimler için hazırlanan DynaMed ile hasta başında ortaya çıkan klinik sorulara hızlı, kanıta dayalı ve uygulanabilir cevaplar verilir. En önemli 500 tıp ve sağlık bilimleri dergisi editörler tarafından her gün incelenir, en güncel kanıta dayalı bilgi ile hastalıklara ve ilaçlara dair özetler hazırlanır, hazır ve güvenilir bilgi olarak sunulur. Değerlendirme ve Tavsiyeler, Teşhis, Tedavi ve daha birçok kategori içeren özetlerde randomize kontrollü çalışma (RKÇ) bilgileri, kanıt derecesine bağlı olarak GRADE’e göre hazırlanmış güçlü ve zayıf tavsiyeler, hastalara sunalabilecek alternatif ilaçlar ve referans alınan rehberler yer almaktadır.

DynaMed’in iş birliği yaptığı kurum ve derneklerden örnekler:

 • American College of Physicians (ACP)
 • American Medical Association (AMA)
 • McMaster University
 • Micromedex Solutions
 • The JAMA Network

DynaMed ekibindeki hekimlerin bağlı olduğu kurumlardan örnekler:

 • Harvard University
 • Massachusetts General Hospital
 • Yale
 • Brigham and Women’s Hospital
 • Dana Farber Cancer Institute
 • University of California San Francisco

Mobil cihazlar ile her zaman ve her yerden, hem de internet bağlantısına ihtiyaç duymaksızın DynaMed’e erişim sağlanabilmetedir. Mobil uygulamayı yükleme ve yetkilendirme adımları: https://eis1.my.salesforce.com/sfc/p/1H000000P2eP/a/1H000000bysx/CB3IWtY_U3vOxLIcAnHbRZlLerRdyOBxZYeDRSoOeVM

EMERALD PREMIER E-JOURNAL

Erişim Linki: https://www.emerald.com/insight/

Emerald veritabanı; mühendislik, uygulamalı bilimler ve teknoloji alanlarında spesifik konuları içeren dergilerin yanı sıra kütüphane, bilgi hizmetleri, işletme ve yönetim alanlarında da önemli dergileri içerir.

Emerald Kullanım Kılavuzu

Essential Science Indicators

Yüzlerce disiplinde etkili bireyleri, kurumları, makaleleri, yayınları, ve ülkeleri belirleyin  — bununla birlikte gelecekteki çalışmaları etkileyebilecek yeni araştırma alanları.

Determine influential individuals, institutions, papers, publications, and countries in hundreds of disciplines — as well as emerging research areas that could impact future work

Amerikan hukuk sistemi ağırlıkta olmak üzere,2000’den fazla hukuk dergisine, mahkeme kayıtlarına, uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler ile yüksek mahkeme kararlarına ulaşmak mümkündür.

Hiperkitap tam metin veritabanında; bilgisayar, çevre bilimleri, edebiyat, eğitim,ekonomi ve finans, işletme ve yönetim, müzik, politika ve uluslararası ilişkiler, astronomi, kimya, fizik, matematik, istatistik, enerji, hukuk, psikoloji, güzel sanatlar, kütüphanecilik, medya ve iletişim, kültür, mühendislik, sosyoloji, tarih, tarım, tıp,spor, seyahat ve turizm gibi konularda 30.000 kitabı bulunmaktadır.

Hiperkitap kullanım kılavuzu için tıklayınız.

 

    Elektrik, elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, fizik ve ilgili diğer alanlarda, 413 dergi, 1220 konferans bildirisi ve 3341 IEEE standardı bulunmaktadır.

IEEE-Kullanım Kılavuzu

İdeal Online

“İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

 

InCites

Bilimsel yayınlardaki performansı esas alan InCites sistemi, bilimsel ve akademik amaçlarla kullanılan değerlendirme sistemidir. Yönetici ve akademisyenlere verimliliklerini ölçme ve karşılaştırma yapma imkânı sunan profesyonel uluslararası performans inceleme sistemidir.

 

InCites Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

 

iThenticate

Kapsamlı bir içeriğe sahip olan “IThenticate” intihali engelleme programı, sadece üniversitelerde doktora derecesi ve üzerindeki akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerinin kullanımı içindir. Program, öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tesbitinde kullanılamaz. Kullanım kılavuzu için tıklayınız.

İntihal.Net

Akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. İntihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini  3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.

İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.Kullanım klavuzu için tıklayınız.

Journal Citation Reports

Dergi performans metrikleri dünyanın önde gelen dergilerini değerlendirmek için sistematik, objektif bir yöntem sunar.

Journal performance metrics offer a systematic, objective means to critically evaluate the world’s leading journals.

 

JSTOR Archives Journal Content

  Sanat ve Mimarlık, İstatistik, Hukuk, Felsefe ve Psikoloji, Eğitim, Dil ve Edebiyat, Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji ve Antropoloji, Tarih ve Arkeoloji, Uluslararası ilişkiler ve Politika konularında uluslararası düzeyde yayınlanmış 3938 Dergi 2154 rapor içermektedir.

JSTOR_Kullanım Kılavuzu

Legal Online

Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.

Online kütüphane ile;  telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (550 +) ve 14 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (800 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.
Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik

Site Kullanım Kılavuzu :  https://legalonline.com.tr/klavuz-online-kutuphane.pdf

Legalbank ile;  içtihata (2.480.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.)  mevzuata (46.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (41.700 +) , tezlere (12.900 + ) dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.
Legalbank erişim adresi : https://legalbank.net

Site Kullanım Kılavuzu : https://legalonline.com.tr/klavuz-legalbank.pdf

   1940 yılından günümüze kadar uzanan matematikle ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren veritabanıdır. Bazı dergilere tam metin erişim sağlanmaktadır.

Mendeley, araştırmalarınızı organize etmeye, aynı alanda çalışan diğer araştırmacılarla
işbirliği yapmanıza ve yeni araştırmaları keşfetmenize olanak tanıyan, alıntı ve kaynakça oluşturabileceğiniz bir referans yönetim aracıdır.

MIE About

Mendeley Support

Kullanım Kılavuzu

 

Military Big Data

Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik yüksek hacimli ve çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte en üst seviye doğruluk ve süratle kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim, araştırma ve karar verme süreçlerinin tamamında katma değer yaratmayı hedeflemektedir. Düzenli güncellemeler ve kullanıcı-sunucu iletişimini en yüksek düzeyde tutan güvenli algoritmasıyla Military Big Data, yaşayan ve sürekli genişleyen bir sistemdir.

Kullanim Kılavuzu

Sıkça Sorulan Sorular

 

New England Journal of Medicine (NEJM)

The New England Journal of Medicine (NEJM), dünyanın önde gelen tıp dergileri ve websitelerinden biridir. 200 yılı aşkın süredir yayın hayatına devam eden NEJM; dünya genelindeki tıp camiasına, hekimlere ve eğitimcilere kaliteli, hakemlerce denetlenmiş araştırmalar ve interaktif klinik içerikler sunar.

  Tıp ve sağlık konularında impakt faktörü yüksek hakemli ve güncel 519 klinik dergilerine tam metin erişim sağlanır. Eğitim içerikli sunum ve binlerce görsel multimedya (video, vb.) koleksiyonlarına ayrıca erişim imkanı vardır.

Kullanım Klavuzu

Tanıtım Broşürü

Dergi Listesi

PNAS (Proceedings of The National Academy of Sciences)

1914 yılında itibaren, biyolojik, fiziksel ve soysal bilimler alanında bilimsel seri yayınlardan oluşan ve akademik düzeyde olan, araştırma raporları, yorumlar, eleştiriler, görüş açıları, konferansları v.b. faaliyetler yayınlanmaktadır.

 

ProQuest Dissertations and Theses Global

Sahip olduğu 5 milyondan fazla tez (tam metin, özet) ile ProQuest Dissertations &Theses (PQDT) editörler tarafından bir araya getirilmiş dünyadaki en büyük tez

kaynağıdır.

ProQuest Dissertations & Theses the Library of Congress’in resmi tez deposudur ve National Library of Canada’nın yayıncı ortağıdır.

Kullanım Kılavuzu

Radiological Society of North America (RSNA)

Radiological Society of North America’nın yayını olan alanlarında öncü Radiology ve RadioGraphics dergilerine erişim sağlanmaktadır.

Sage Online Journals

Sage Veritabanı beşeri bilimler, sosyal bilimler, tıp,, ticaret, bilim ve teknoloji, iletişim, eğitim yönetim ve organizasyon malzeme bilimi kriminoloji hemşirelik ve sağlık bilimleri siyaset politika psikoloji sosyoloji kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi konularda 1000’den fazla dergiye tam metin erişim olanağı sunmaktadır.

Kullanım Klavuzu

Dergi Listesi

ScienceDirect: Subscribed Content

Kullanım kılavuzu içintıklayınız.

Scifinder

CAS SCIFINDERn hakkında özet bilgi:

SciFinder özellikle Kimya ve Kimya ile ilgili bölümler; Biyoloji, Fizik, Eczacılık, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, Farmakoloji, Nanoteknoloji, Tekstil Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği vb. bölümlerin kullanabilecekleri önemli bir programdır.

SciFinder Chemical Abstracts Service (CAS) in bir ürünüdür. Basılı versiyonu olan Chemical Abstracts’la berabe r toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

Kullanım Kılavuzu

Scopus; Bilim,Teknoloji,Tıp,Sosyal bilimler,Sanat ve Beşeri bilimler alanlarındaki dergiler,kitaplar ve konferans raporlarının özet ve atıf veritabanıdır. Scopus, araştırmaların takibi,analizi ve görselleştirilmesi için akıllı araçlar içermektedir.Scopus içeriği : –Özetler, web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 49 milyon kayıt. –5.00 ayrı yayıncıdan sağlanan 22.000’in üzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayın. –5.3 milyon konferans bildirisi. — 5.00’in üzerinde kitap.

Scopus eğitim kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

    1130 dergi, 305.432 makale ve 6.039.145 atıfın yer aldığı bir atıf dizini ve sosyal bilimler veritabanıdır. Akademisyenler kendilerine yapılan atıfları bulabildikleri gibi herhangi bir makalenin detayları kısmında o makaleye yapılan atıfları da görebilmektedirler. SOBİAD aynı zamanda 100.000’den fazla makalenin PDF’leri ile birlikte indekslendiği bir veritabanıdır.

2007 yılında satın alınan kitaplara erişebilirsiniz.

 2296 dergiye tam metin erişim sağlanmaktadır. 1997’den günümüze disiplinlerarası bir veritabanıdır. Ayrıca; 483 adet dergiye de açık erişim yoluyla ulaşmak mümkündür.

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL Projesi kapsamında, Springer Nature yayınevine ait 2.300’den fazla elektronik dergiye erişim sağlanmaktadır. Bir erişim (Read) anlaşması olan mevcut 2022-2024 Springer Nature anlaşması, 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.

Springer Kullanım Kılavuzu

Springer Makale Yayınlama Kılavuzu

Yazar Rehberi

Springer Yazarlar için İş Akışı

Springer Nature Q1-Q2 Dergi Listesi

SPRINGER NATURE

   Nature veritabanı, 1-Nature+Nature  Methods+Nature Protocols; 2- Academic Journals; 3-Palgrave Macmillan Journals koleksiyonlarında bulunan ve tüm disiplinleri kap sayan 147 dergiye tam metin ulaşım imkanı sunmaktadır.

Nature Kullanım Kılavuzu

Nature Dergi Listesi

 

Çok disiplinli tam metin veritabanıdır ve 2187 dergiye erişim sağlamaktadır.

TF-Kullanım-Kılavuzu

Taylor&Francis E Kitapları

Taylor& Francis E-Kitapları EBS (Kanıta Dayalı Seçim) – Opsiyon 1 Modeli ile  21 kitap satın alınmıştır.

Kitap listesi için tıklayınız

Thieme- Connect

Kimya alanında Thieme   dergilerine tam metin olarak erişim sağlanır. Dergi sayısı 5’tir.

Türk Standartları Enstitüsü’nce kabul edilen ve abone olduğumuz standartlara kütüphane aracılığı ile ulaşmak mümkündür.  Detaylı bilgi için tıklayınız.

 Kanıta dayalı klinik bilgilerle donattılmış olan Up to Date ; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

Kullanım kılavuzları için tıklayınız.

VETİS- Kütüphane e-kaynaklarına kampüs dışı erişim aracı

Vetis Nedir?

Üniversite ve araştırma merkezlerinde kullanılan ulusal veya uluslararası elektronik veritabanlarına, kampüs dışından, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayan bir araçtır.

Detaylı bilgi ve kullanım kılavuzu için tıklayınız…

Nasıl Kullanırım?

VETIS üzerinden veritabanlarına bağlanmak isteyen kullanıcılarımız Üniversite Kütüphanesi aracılığı ile veritabanlarına bağlanabilirler.

Yordam Kütüphane Bilgi Belge Otomasyonuna kayıtlı kullanıcılar kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapabilirler.

Akademik ve idari personelimiz için Kullanıcı Adı (Kurum sicil numarası), Şifre (kütüphane otomasyon sistemine giriş yaptığınız şifre)

Öğrencilerimiz Kullanıcı Adı (Öğrenci numarası), Şifre (kütüphane otomasyon sistemine giriş yaptığınız şifre) ile sisteme giriş yapılabilirler.

Kütüphane Otomasyon Sisteminde kaydı olmayanlar, “Üye Ol” butonuna basarak ve gerekli bilgileri doldurup sisteme kaydolabilirler. Bu işlemden sonra kurumsal mail adresine (…@atauni.edu.tr) gelecek aktivasyon linkini tıklayarak hesabı aktif hale getirip giriş işlemini yapabilirler.

Oturum açma işleminden sonra veritabanlarını kullanabilirsiniz

Kimler Yararlanabilir

VETİS’i üniversitede bulunan, Yordam Kütüphane Bilgi Belge Otomasyonuna kayıtlı kullanıcılar (akademik / idari personel ve öğrencilerimiz) ile kurumsal e-postaya (…@atauni.edu.tr) sahip olup kayıt yaptıran ve aktivasyonunu tamamlayan herkes kullanabilir.

Kütüphane kaydınız aktif değilse kütüphanemize başvurabilir, kaydınızı oluşturabilirsiniz.

21,200’den fazla dünya çapında yayınlanmış  hakemli, yüksek kaliteli akademik dergiyi kapsar.

(Açık erişim dergiler dahil) 250’den fazla bilim, sosyal bilimler, sanat & insani bilimlerde disipline sahiptir. Konferans bildirileri  ve kitap verileri de erişilebilirdir.

Web of Science,  fen Bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimleri konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir.

Erişiminiz kapsamında olan Indeksler;

Dergi Indeksleri

Science Citation Index Expanded (SCIE):

   Tıp, doğal ve uygulamalı bilimler

Social Sciences Citation Index (SSCI):

   Sosyal bilimler

Arts and Humanities Citation Index (AHCI):

   Sanat ve insani bilimler

Emerging Sources Citation Index (ESCI):

   Tüm disiplinler

Kitap Indeksleri

Book Citation Index (BKCI):

   Tüm disiplinler

Konferans Bildirileri

Conference Proceedings Citation Index (CPCI)

   Tüm disiplinler

Web of Science sayfasına ulaşmak için tıklayınız.
WoS ile ilgili detaylı bilgi ve eğitimler için https://www.youtube.com/user/WoSTraining adresine tıklayınız.

Web Of Science Atıf Veri Tabanlarında (SCI, SSCI, AHCI) İndekslenmekte Olan Türkiye Adresli  Dergiler listesine ulaşmak içintıklayınız.