COVİD-19 Kapsamında Kütüphanemizde Uyulması Gereken Kurallar:

Sevgili Öğrenciler ve Değerli Atatürk Üniversitesi çalışanları, Sağlık Bakanlığına ait ‘’Kapalı İşyeri/Ofislerde Alınacak önlemler’’ ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına ait ‘’Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu’’ na göre Kütüphanemizde aşağıdaki kurallar belirtilmiştir;

1-Kütüphaneden yararlanıldığı sürece maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak zorunludur. Kütüphane içerisinde maske çıkarılmamalıdır.

2- Merkez Kütüphane ve ek bina(Çalışma Salonu) girişlerinde HES kodu kontrolü uygulanacaktır, bu nedenle COVİD-19 aşılarını yaptırmış olmanız gerekmektedir.

3- Kütüphane girişinde el antiseptiği mevcuttur. Kitaplara dokunmadan önce ve sonra mutlaka el antiseptiği kullanılmalıdır.

4- Kütüphane giriş ve çıkışlarda 2 metrelik sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.

5-Ödünç kitap almak isteyen kullanıcılar, Kütüphaneye gelmeden önce (http://kutuphane.atauni.edu.tr) adresinden istediği yayınlara ait yer numaralarını belirlemeleri gerekmektedir. Kütüphanelerdeki tarama bilgisayarları klavyeleri salgın nedeniyle kullanılmamalıdır.

6- Kitap ödünç alma ve iade işlemlerinde ‘’Shelf Check’’ kullanımına öncelik verilmelidir.

7- Kitap iade/uzatma ve ilişik kesme hizmetleri devam etmektedir.

8-Merkez Kütüphane ve ek binada (Çalışma Salonu) bulunan çalışma masalarında oturma düzeni fiziki mesafeye göre düzenlenmiş ve yarı kapasiteli olarak hizmet vermektedir.

9-  Kütüphanede her türlü yiyecek ve içecek tüketimi yasaktır.

10-Raflardan aldığınız kitapları tekrar raflara değil, bankoya veya çalışma masalarına bırakmanız gerekmektedir.

11– Merkez Kütüphanesi çalışma saatleri hafta içi: 09:00-17:00 Ek bina (Çalışma Salonu) çalışma saatleri hafta içi ve hafta sonu: 09:00-21:00